Wellness Nedir?

Wellness hem önleyici hem de bütünsel olarak sağlıklı yaşamın temel ilkeleri olarak bilinir ve Doğu’dan Batı’ya kadar çok eski uygarlıklarda görülmüştür. 19. Yüzyılda Avrupa ve Amerika’da geleneksel tıpla paralel olarak doğal, kendini iyileştirmeye ve önleyici bakıma odaklanan hareketler geliştirilmiştir. Bu hareketler günümüz için sağlıklı yaşama sağlam temeller oluşturmuştur.

İyi ve sağlıklı yaşam olarak adlandırılan wellness, insanların hayatlarındaki stres yönetimini yapabilmesini, duyguları ile nasıl başa çıkabileceğini bilmesi ve hayatında denge kurabilmesine yardımcı olmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütüne göre wellness sadece hasta olmamak değil; fiziksel, zihinsel ve sosyal bakımından iyi olma durumu olarak tanımlanır.

Genel olarak bakıldığı zaman bir kişinin sağlıklı olması hayatında sıkıntılar ve sorunlar olmadığı anlamına gelmez. Sağlıklı bir yaşamı olan kişiler hayatlarındaki zorluk ya da sıkıntılarla daha iyi başa çıkabilirler. Tam olarak bu noktada wellness devreye giriyor. Başka bir anlamı ile wellness hayattaki zorluklarla başa çıkabilen ve onlardan kurtulabilen dirençli ve sağlıklı bir birey olmak anlamına da gelir.

Wellness kendinize, hayat tarzınıza ve yaşam standartlarınıza bağlı olarak kendinizi geliştirme ve sadece fiziksel değil zihinsel sağlık boyutuna erişme hareketidir. Kendinizi iyi hissetmek için yaptığınız aktiviteler, edindiğiniz hobiler ve yapmaktan zevk aldığınız eylemler sizi wellness boyutuna taşıyacak ve kendinize dönerek daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır!

Önceki İçerikYoga Nedir?
Sonraki İçerikWellness Boyutları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bağlantıda Kalın!

Hayatınızı değiştirecek ve etkileyecek önerilerimizi takip etmek için mail bültenimize kayıt olun! İlham verici fikirler ve daha fazlası Wellofito Blog'da!

İlgili Yazılar