Yoga Nedir?

Yoga fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir egzersizdir. Egzersiz pozisyonları ve meditasyon yardımı ile zihinsel ve ruhsal sakinliğe ulaşma hedeflenmektedir. Yoga sadece fiziksel olarak uygulanan bir egzersiz olsa da zihinsel ve ruhsal olarak etkileri çok büyüktür. Uzmanlarca yoganın bir yolculuk olduğu söylenilmektedir. Yoga yaparken tamamen zihni berraklaştırıp kötü, katlanılamaz düşüncelerden çıkma hedeflenir. Bu eylemde zihnimizi, bedenimizi ve ruhumuzu bir yolcuğa sürüklemektedir. Yoga yapmaya yeni başlayan bireyler toplamda 8 aşamadan geçerler. Gelin bu aşamalara birlikte göz atalım;

Yama

İlk adım “yama”dır. Geri çekilme olarak bilinen yama zarar vermemek, doğru olmak, çalmamak ve nefsi kontrol etmek gibi evrensel ve ahlaki disiplinlerden oluşmaktadır.

Niyama

İkinci basamak olarak bilinen “niyama” kişisel disiplini sembolize eder. Gözlem, saf olmak, şükretmek gibi disiplinlerden oluşmaktadır.

Asana

Yoga duruşu / pozisyonu anlamına gelir ve yoga öğretisinin üçüncü basamağıdır.

Pranayama

Bu dördüncü basamakta nefes devreye giriyor. Nefes yogada yaşam enerjisi olarak kabul edilir. Bu basamak nefesin yani yaşam enerjisinin farkındalığını sembolize eder.

Pratyahara

Duyguları ve duyu organlarını geri çekmek anlamına gelen beşinci basamak tecrit olarakta bilinmektedir.

Dharana

Konsantrasyon ve odaklanma konularını ele alan dharana yoga yolculuğunun altıncı basamağı olarak bilinir.

Dhyana

Bu aşamada artık meditasyon devreye giriyor. Yedinci basamak olan dhyana …………

Samadhi

Son basamak olan samadhi aydınlanma anlamına geliyor. Özgürleşme olarakta bilinen bu aşamada meditasyon nesnesi ile bilincin birleşmesi hedeflenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bağlantıda Kalın!

Hayatınızı değiştirecek ve etkileyecek önerilerimizi takip etmek için mail bültenimize kayıt olun! İlham verici fikirler ve daha fazlası Wellofito Blog'da!

İlgili Yazılar